You are viewing this site as a guest. Please log in below or register to be able to post your comments and photos!
HRvarsity.com

Advanced Search for Guests
Forums Register Search Today's Posts Mark Forums Read
Home > Forums > FROM THE SPORTS STAFF > From the record book > Area outdoor track and field bests > Girls track and field > Field events
Reply
 
Thread Tools Display Modes
  #1  
Old 05-18-2007, 11:15 AM
Lynn Burke's Avatar
Lynn Burke Lynn Burke is offline
Administrator
 

Join Date: Feb 2007
Posts: 429
Field events

UPDATED 4/8/2014


Girls discus



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
159-0 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Group AAA state
156-1 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Tom Black Volunteer Classic
154-8 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Todd Eastern Region
154-7 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Green Run Eastern Region
152-7 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Location Group AAA state
151-3 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Miss Monarch
149-4 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Lannigan Dogwood Relays
148-1 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Todd N. News City
145-6 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Tom Black Volunteer Classic
145-9 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Peninsula District
141-7 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Group AAA state
141-1 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Lannigan Dogwood Relays
138-5 1/2 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Todd Peninsula District
137-10 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Peninsula District
137-0 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Cary Colonial Relays
132-0 Tracey Toon, Menchville 1982 N.C. State Raleigh Relays
131-6 Jackie Wallace, Lafayette 1979 Todd Group AAA state
129-0 Melissa Irby, Lafayette 1989 Todd Eastern Region
128-11 1/2 Tracey Toon, Menchville 1982 Cary Colonial Relays
128-11 Lakisha Carney, Denbigh 2007 S-backers Milestat.com
127-7 Melissa Irby, Lafayette 1989 Todd Group A state
127-1 1/2 Jackie Wallace, Lafayette 1979 Todd Miss Monarch
127-1 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Eastern Region
126-3 Yolanda Spencer, Denbigh 1989 Surry Surry Inv.
126-0 Natasha Burnette, Bruton 1997 CNU Bay Rivers Dist.
125-3 1/2 Melissa Irby, Lafayette 1989 CNU Captain's Classic
Unconfirmed from Track and Field News
156-8 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Track & Field News list – not Jr. Olympics



PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
90-4 Carolyn Stanworth, Pembr. 1973 Hampton U. HI Invitational
98-4 Donna Williams, Warwick 1974 Hampton U. HI Invitational
104-1 Sandra Panak, Tabb 1974 Todd Peninsula District
104-3 Sandra Panak, Tabb 1974 Todd Eastern Sectional
104-10 Sandy Panak, Tabb 1974 Woodbridge State
106-1 Sandra Panak, Tabb 1975 Todd Peninsula District
107-8 Panak, Tabb 1975 W. Branch Eastern Region
108-7 Rosche, Lafayette 1976 Todd Peninsula District
112-0 Ellis, Warwick 1977 Hampton U. HI Invitational
118-0 Llewellyn, Menchville 1978 Lannigan Group AAA state
127-1 Jackie Wallace, Lafayette 1979 Todd Miss Monarch
131-6 Jackie Wallace, Lafayette 1979 Todd Group AAA state
137-0 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Cary Colonial Relays
141-1 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Lannigan Dogwood Relays
145-6 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Tom Black Volunteer Classic
148-1 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Todd N. News City
154-8 Jackie Wallace, Lafayette 1980 Todd Eastern Region
156-1 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Tom Black Volunteer Classic
159-0 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Group AAA state

Girls high jump



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
5-8 1/4 Nicole Kelly, Bruton 1997 Cary Colonial Relays
5-8 Sheanna Mitchell, Heritage 2007 Todd Eastern Region
5-7 1/2 White, Sussex Central 2000 Sussex C. Sussex Relays
5-7 Zina Wilson, Warwick 1980 Lannigan Group AAA state
5-6 1/4 Zina Wilson, Warwick 1980 Todd Peninsula District
5-6 Amber Easter, Bethel 2009 Todd Pen. qualifier
5-6 Christina Phillips, Tabb 2008 S-backers Southern TC
5-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Todd Conn-Madden
5-6 Mecca Bowen, Middlesex 2005 Location? Group A state
5-6 Clarissa Dudley, Denbigh 1987 Todd Group AAA state
5-6 Zina Wilson, Warwick 1980 BTW Norfolk Relays
5-6 Gallagher, York 1982 Cary York River Dist.
5-6 Nicole Kelly, Bruton 1998 JMU Group AA state
5-6 Makena Hammond, Denb 2000 Todd Eastern Region
5-6 Patty Dixon, Menchville 1992 Todd Peninsula Relays
5-6 Nicole Kelly, Bruton 1997 Todd Conn-Madden
5-6 Nicole Kelly, Bruton 1997 JMU Group AA state
5-6 White, Sussex Central 1999 Dinwiddie Sou Trk Classic
5-6 Sheanna Mitchell, Heritage 2007 Todd Peninsula District
5-6 Kierra Gaines, West Poin 2009 Radford U Group A state
5-6 Amber Easter, Bethel 2009 Todd PD Last Chance
5-5 Christie Black, Menchville 2005 Todd Peninsula District
5-5 Marleita Edwards, Bethel 1988 Todd Group AAA state
5-5 Gallagher, Hyork 1981 Tabb York Co, meet
5-5 Mia Pollard, New Kent 1986 Fluvanna Fluvanna Relays
5-5 Janice Vogel, Mathews 1982 Tabb Region A
5-5 Zina Wilson, Warwick 1981 Todd Group AAA state
5-5 Zina Wilson, Warwick 1980 Todd Eastern Region
5-5 Amy Hundley, Bruton 2001 JMU Group AA state
5-5 Latoya Jarvis, Gloucester 2002 Caroline Caroline Inv.
5-5 Angela Taliaferro, Poquoson 1997 JMU Group AA state
5-5 Ferguson, Surry County 1991 Surry Surry Invitational
5-5 Lynette Givens, Sussex C. 1986 Cary Region I
5-5 Nicole Kelly, Bruton 1998 CNU Captain's Classic
5-5 Lynette Givens, Sussex C. 1986 Cary Group AA state
5-5 Nicole Kelly, Bruton 1998 Franklin F. Penn Relays
5-5 White, Sussex Central 1999 Darling Peninsula Relays
5-5 Sheanna Mitchell, Heritage 2007 Richmond Sou Trk Classic

PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
4-7 Kathy Turner, Pembroke 1973 Hampton U. HI Invitational
4-9 Kathy Turner, Pembroke 1973 Todd Peninsula District
4-10 Yvette Knott, Tabb 1973 Todd Eastern Sectional
5-2 Michelle Daugherty, Kec. 1974 Todd Peninsula District
5-2 Rhonda Parham, Warwick 1974 Todd Peninsula District
5-3 Michele Daugherty, Kec. 1974 Todd Eastern Sectional
5-3 Michelle Daugherty 1974 Woodbridge State
5-3 Rhonda Parham, Warwick 1975 Todd Peninsula District
5-3 Wallace, Bruton 1977 York York River Dist.
5-4 Wilson, Warwick 1979 Lannigan Dogwood Relays
5-4 1/2 Zina Wilson, Warwick 1979 Todd Peninsula District
5-6 Zina Wilson, Warwick 1980 BTW Norfolk Relays
5-6 1/4 Zina Wilson, Warwick 1980 Todd Peninsula District
5-7 Zina Wilson, Warwick 1980 Lannigan Group AAA state
5-8 1/4 Nicole Kelly, Bruton 1997 Cary Colonial Relays

Girls long jump



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
20-2 1/4 Shakia Forbes, Bethel 2007 N.C. A&T Nike Nationals
19-9 Renay Ransaw, Hampton 2010 Landstown Landstown Inv.
19-8 3/4 Shakia Forbes, Bethel 2007 Todd Eastern Region
19-8 Shakia Forbes, Bethel 2007 S.C. Taco Bell Classic
19-7 1/2 Shakia Forbes, Bethel 2007 Richmond Sou Trk Classic
19-7 Shakia Forbes, Bethel 2006 Richmond Sou Trk Classic
19-6 1/4 Kiamesha Otey, New Kent 1998 Unknown Group A state
19-6 Tomika Davis, Denbigh 1996 Todd Group AAA state
19-6 Jenira Shufford, Heritage 2012 Norfolk St. NSU Relays
19-6 Bridget Hayes, Menchville 1983 Todd Eastern Region
19-5 1/2 Bridget Hayes, Menchville 1983 Todd Group AAA state
19-4 3/4 Shakia Forbes, Bethel 2006 N.C. A&T Nike Nationals
19-4 1/2 Shakia Forbes, Bethel 2007 Franklin F. Penn Relays
19-4 1/4 Renay Ransaw, Hampton 2010 S’Backers Group AAA state
19-4 Kim McEachern, Warwick 1987 Todd Eastern Region
19-2 1/2 Kiamesha Otey, New Kent 1999 Unknown Group A state
19-2 1/2 Kiamesha Otey, New Kent 1998 New Kent Region A
19-1 3/4 Yvette Lewis, Menchville 2003 Todd Eastern Region
19-1 1/2 Nicole Kelly, Bruton 1998 CNU Bay River District
19-1 Lisa Dillard, Tabb 1986 Cary Group AA state
19-1 Angie Villman, Phoebus 1991 Todd Eastern Region
19-0 3/4 Yvette Lewis, Menchville 2003 Todd Eastern Region
19-0 1/4 Tonya McDuffie, Phoebus 1993 Darling Group AAA state
19-0 Lisa Dillard, Tabb 1985 Cary Region I
19-0 Britni Spruill, Bethel 2003 Todd Eastern Region
19-0 Angie Villman, Phoebus 1991 Todd Group AAA state
18-11 3/4 Nicole Kelly, Bruton 1997 Cary Colonial Relays
18-11 1/2 Jaleesa Osborne, Glou,r 2006 Lannigan Dogwood Classic
18-11 1/2 Kim McEachern, Warwick 1987 Todd Peninsula District
18-11 1/2 Kiamesha Otey, New Kent 1998 New Kent Tri-Rivers District
Unconfirmed from Track and Field News
19-3 Nicole Kelly, Bruton 1994 Track & Field News list

PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
15-7 Brenda Stevens, Warwick 1967 Todd Peninsula District
16-4 Barbara Thornton, Menchville 1972 Portsmouth Eastern Sectional
16-5 Yolanda Steele, Menchville 1973 Todd Peninsula District
16-5 Ann Carter, York 1973 Todd Peninsula District
16-6 Ann Carter, York 1973 Todd Eastern Sectional
16-10 Rhonda Parham, Warwick 1974 Todd Peninsula District
17-1 Rhonda Parham, Warwick 1974 Todd Eastern Sectional
17-10 Parham, Warwick 1975 W. Branch Eastern Region
18-4 Debra Harrelson, Pembroke 1976 Tom Black Volunteer Classic
18-6 Debra Harrelson, Pembroke 1976 Lannigan Group AAA state
18-8 Johnson, Denbigh 1982 Todd Eastern Region
19-6 Bridget Hayes, Menchville 1983 Todd Eastern Region
19-6 1/4 Kiamesha Otey, New Kent 1998 Unknown Group A state
19-8 Shakia Forbes, Bethel 2007 Spr. Valley Taco Bell Classic
19-8 Shakia Forbes, Bethel 2007 Todd Eastern Region

Girls pole vault



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
11-9 Melissa Wilson, Menchville 2011 Richmond Sou Trk Classic
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 S’Backers Group AAA state
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2010 S;Backers Group AAA state
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 Pr. Geo HS Five Forks
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 S;backers Milestat
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 Taco Bell Sr. Valley SC
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 CNU Captains Classic
11-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Todd Eastern Region
11-0 Kathryn Tomczak, Lafayette 2013 York Bay Rivers Dis.
11-0 Daysa Jones, New Kent 2014 New Kent 5-team meet
11-0 Melissa Wilson, Menchville 2011 Hampton U Peninsula Relays
11-0 Melissa Wilson,, Menchville 2011 Darling Eastern Region
11-0 Melissa Wilson, Menchville 2010 Fork Union Fork Union Inv
11-0 Melissa Wilson, Menchville 2010 S’backers MileStat Inv
10-9 Melissa Wilson, Menchville 2010 Todd Eastern Region
10-9 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Richmond Sou Trk Classic
10-9 Brianna Crockett, Lafayette 2006 York Region I
10-6 Kathryn Tomczak, Lafayette 2013 New Kent Penta Meet
10-6 Kathryn Tomczak, Lafayette 2013 Caroline Caroline Inv.
10-6 Kathryn Tomczak, Lafayette 2013 Culpeper Region I
10-6 Melissa Wilson, Menchville 2011 Todd Conn-Madden
10-6 Daysa Jones, New Kent 2013 York Bay Rivers Dist.
10-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Todd Conn-Madden
10-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Landstown Landstown Inv,
10-3 Melissa Wilson, Menchville 2010 Richmond Sou Trk Classic
10-3 Katie Scanlon, Lafayette 2004 York Region I
10-3 Chelsea LeHew, Lafayette 2009 Hbg HS Group AA state
10-3 Daysa Jones, New Kent 2014 CNU Captain’s Classic




PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
6-11 Pam Brinker, Menchville 1996 Franklin F. Penn Relays
6-11 Sally Crist, Menchville 1996 Franklin F. Penn Relays
7-9 Maturak, Gloucester 1997 Darling Peninsula Relays
7-9 Theberge, Gloucester 1997 Darling Peninsula Relays
9-0 April Maturak, Gloucester 1998 Todd Conn-Madden
9-0 Maturak, Gloucester 1999 Todd Peninsula District
9-0 Maturak, Gloucester 1999 Todd Eastern Region
9-0 Stephanie Ashley, Menchville 1999 Todd Group AAA state
9-6 Maturak, Gloucester 1999 Todd Group AAA state
9-6 Katie Scanlon, Lafayette 2002 York Region I
9-6 Elizabeth Wilkins, Gloucester 2002 Todd Eastern Region
10-3 Katie Scanlon, Lafayette 2004 York Region I
10-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Todd Conn-Madden
10-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Landstown Landstown Inv.
10-9 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Richmond Sou Trk Classic
11-6 Carolyn Lewis, Heritage 2006 Todd Eastern Region
11-6 Melissa Wilson, Menchville 2010 S;Backers Group AAA state
11-9 Melissa Wilson, Menchville 2011 Richmond Sou Trk Classic

Girls shot put



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
49-9 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Group AAA state
47-11 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Group AAA state
47-3 1/4 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Peninsula District
46-7 Tracey Toon, Menchville 1982 N.C. State Raleigh Relays
46-7 Tracey Toon, Menchville 1982 Myers Pk. Queen City
46-4 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Eastern Region
46-0 1/2 Amanda Walker, Bethel 2001 Franklin F. Penn Relays
44-10 3/4 Tracey Toon, Menchville 1981 Todd Group AAA state
44-10 1/2 Tracey Toon, Menchville 1982 Franklin F. Penn Relays
44-7 Amanda Walker, Bethel 2001 S-backers Group AAA state
43-10 1/2 Tracey Toon, Menchville 1981 Myers Pk. Queen City
43-9 Cindi Wilson, Gloucester 1980 L.C. Bird Region I
43-8 Tracey Toon, Menchville 1981 Green Run Eastern Region
43-7 Amanda Walker, Bethel 2001 TCW T.C.Williams Inv,
42-8 1/2 Tracey Toon, Menchville 1982 Cary Colonial Relays
42-8 1/2 Tracey Toon, Menchville 1981 Todd Peninsula District
42-5 1/2 Tracey Toon, Menchville 1981 Todd Miss Monarch
42-4 Victoria Faulkner, Mench. 2004 Darling Peninsula Relays
42-3 3/4 Tracey Toon, Menchville 1980 Lannigan Group AAA state
42-0 Amanda Walker, Bethel 2001 Darling Peninsula Relays
41-10 3/4 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Green Run Eastern Region
41-6 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Group AAA state
41-6 Amanda Walker, Bethel 1999 Dinwiddie Sou Trk Classic
41-4 3/4 Jackie Wallace, Lafayette 1981 Todd Peninsula District
40-11 Wilson, Gloucester 1979 Cary Colonial Relays

PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
34-0 Linda Baumler, Menchville 1973 Hampton U. HI Invitational
34-9 Linda Baumler, Menchville 1974 Hampton U. HI Invitational
35-9 Momboerts, Warwick 1976 Todd Peninsula District
36-4 Watford, Hampton 1977 Todd Peninsula Relays
37-6 Chavers, Hampton 1977 Todd Peninsula District
38-4 Watford, Hampton 1977 Todd Peninsula District
39-7 Brown, Warwick 1978 Todd Eastern Region
40-11 Wilson, Gloucester 1979 Cary Colonial Relays
42-3 3/4 Tracey Toon, Menchville 1980 Lannigan Group AAA state
43-9 Cindi Wilson, Gloucester 1980 L.C. Bird Region I
43-10 1/2 Tracey Toon, Menchville 1981 Myers Pk. Queen City
44-10 3/4 Tracey Toon, Menchville 1981 Todd Group AAA state
46-7 Tracey Toon, Menchville 1982 N.C. State Raleigh Relays
46-7 Tracey Toon, Menchville 1982 Myers Pk. Queen City
47-3 1/4 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Peninsula District
49-9 Tracey Toon, Menchville 1982 Todd Group AAA state

Girls triple jump



TOP PERFORMANCES +


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
41-5 3/4 Yvette Lewis, Menchville 2003 Franklin F. Penn Relays
41-4 1/2 Yvette Lewis, Menchville 2003 G. Mason Group AAA state
41-2 Yvette Lewis, Menchville 2003 Todd Eastern Region
40-9 1/2 Yvette Lewis, Menchville 2002 N.C. State Adidas Nationals
40-8 Yvette Lewis, Denbigh 2002 Dinwiddie Sou Trk Classic
40-3 Tonya McDuffie, Phoebus 1992 CNU Captain's Classic
39-11 3/4 Yvette Lewis, Menchville 2003 S-backers Group AAA state
39-10 3/4 Angie Villman, Phoebus 1991 Hampton U. Hampton Inv.
39-9 Yvette Lewis, Denbigh 2002 CNU Captain's Classic
39-8 1/2 Yvette Lewis, Menchville 2003 Todd Peninsula District
39-6 Yvette Lewis, Menchville 2003 CNU Captain's Classic
39-5 1/2 Chanaka Perry, Mench. 2009 CNU Eastern Region
39-0 1/2 Erica Matthews, Mathews 1989 Unknown Group A state
39-0 1/4 Yvette Lewis, Denbigh 2002 S-backers Group AAA state
39-0 Yvette Lewis, Denbigh 2002 Darling Peninsula Relays
39-0 Carolyn Lewis, Heritage 2005 Landstown Landstown Inv.
38-11 1/2 Carolyn Lewis, Heritage 2005 Richmond Sou Trk Classic
38-10 3/4 Tonya McDuffie, Phoebus 1993 Todd Peninsula District
38-10 1/2 Angie Villman, Phoebus 1991 Todd Group AAA state
38-10 1/2 Tonya McDuffie, Phoebus 1993 Todd Eastern Region
38-8 3/4 Hillard, Menchville 1993 Darling Peninsula Relays
38-8 1/4 Carolyn Lewis, Heritage 2005 N.C. State Adidas Nationals
38-7 1/2 Angie Villman, Phoebus 1991 Todd Peninsula District
38-7 Erika Matthews, Mathews 1989 Unknown Region A
38-6 Clarissa Dudley, Denbigh 1986 Todd Eastern Region
38-6 Tonya McDuffie, Phoebus 1993 CNU Captain's Classic
38-4 1/4 Tonya McDuffie, Phoebus 1991 Hampton U. Hampton Inv.
38-3 Chaneka Perry, Mencnville 2009 U of R Southern TC
38-3 Carolyn Lewis, Heritage 2005 Todd Eastern Region
Unconfirmed from Track and Field News
42 3 1.2 Tvette Lewis, Menchville 2003 T&F News list


PROGRESSION OF THE RECORD


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
35-6 Bridget Hayes, Menchville 1981 Myers Pk. Queen City
35-9 1/4 Mia Pollard, New Kent 1986 Fluvanna Fluvanna Relays
36-3 Mia Pollard, New Kent 1986 Smithfield Smithfield Relays
37-10 1/2 Clarissa Dudley, Denbigh 1986 Todd Peninsula District
38-6 Clarissa Dudley, Denbigh 1986 Todd Eastern Region
38-7 Erika Matthews, Mathews 1989 Unknown Region A
39-0 1/2 Erica Matthews, Mathews 1989 Unknown Group A state
39-10 3/4 Angie Villman, Phoebus 1991 Hampton U. Hampton Inv.
40-3 Tonya McDuffie, Phoebus 1992 CNU Captain's Classic
40-8 Yvette Lewis, Denbigh 2002 Dinwiddie Sou Trk Classic
41-5 3/4 Yvette Lewis, Menchville 2003 Franklin F. Penn Relays

Girls pentathlon



TOP PERFORMANCES


MARK NAME/SCHOOL DATE LOCATION EVENT
3182 Nicole Kelly, Bruton 1997 N.C. State Nat’l Outdoors
__________________
HRvarsity administrator / lburke@dailypress.com
Reply With Quote
Reply


Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Field events Lynn Burke Boys track and field 0 04-26-2007 04:34 PM


All times are GMT -4. The time now is 03:11 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.6.10
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.